Info Coronavirus.be - PL

FAQ - Coronavirus w Belgii

FAQ czyli pytania i odpowiedzi

Strona została stworzona nanananana Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's sta Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's sta Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's sta Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's sta

Informacje ogólne

Czym są Koronawirusy ?

Koronawirusy to rodzina wirusów mogące wywołać infekcję u człowieka i u różnych zwierząt, w tym ptaków i ssaków, takich jak wielbłądy, koty i nietoperze. Niektóre z koronawirusów mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi. Na dzień dzisiejszy, zostało udowodnione, że siedem spośród koronawirusów mogą także wywołać infekcję u człowieka. W momencie w którym koronawirusy pochodzenia zwierzęcego ewoluują, zarażają człowieka i rozprzestrzeniają się między ludźmi, skutkując epidemiami takimi jak MERS-Cov i SARS.

Gdzie pojawił się nowy koronawirus (COVID-19)?

Covid-19 jest nową odmianą koronawirusa który nie został nigdy wcześniej zaobserwowany u ludzi. Epidemia rozpoczęła się w Chinach, w miejscowości Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Początkowo wydawało się, że epidemia jest powiązana z rynkiem South Chian Seafood City. Na rynku tym sprzedawcy handlują owocami morza, drobiem, nietoperzami, świstakami i innymi dzikimi zwierzętami, co wskazywałoby na potencjalne pochodzenie zwierzęce wyżej wymienionego wirusa. Wirus przenosił się między osobami i rozprzestrzenił się do innych krajów.

Jakie są objawy nowego Koronawirusa (Covid-19)?

Objawy zależą od stanu umiarkowanego lub ciężkiego zainfekowania dróg oddechowych, towarzyszącej gorączce, kaszlowi i trudnościami w oddychaniu. Niektóre osoby są w “grupie podwyższonego ryzyka” – osoby będące w podeszłym wieku bądź zmagające się z chorobami przewlekłymi mogą ciężej znosić obecność wirusa.

Co oznacza zainfekowanie koronawirusem (Covid-19) dla zdrowej osoby, w wieku dwudziestu, trzydziestu lub czterdziestu lat?

Ryzyko zarażenia koronawirusem dla osoby zdrowej, w wieku dwudziestu, trzydziestu lub czterdziestu lat jest takie same jak dla każdej innej osoby. Zauważono, że osoby w tym wieku przechodzą wirusa bez większych komplikacji, więc nie wymagają hospitalizacji związanej z koronawirusem.

Jakie osoby są uznane jako będące w grupie ryzyka?

Dotyczy to osób starszych niż 65 lat, cukrzyków, mających problemy kardiologiczne, płucne, nerkowe oraz osób z osłabionym układem odpornościowym.

Kobiety w ciąży są w grupie ryzyka?

Nie ma naukowych dowodów na to, że kobiety w ciąży są bardziej podatne na koronawirusa lub jego konsekwencje. Wśród chorych pacjentów jest bardzo mało kobiet w ciąży, co jest dobrą wiadomością. Ponadto, zauważono mało zakażeń wśród grup wiekowych w których kobiety są w ciąży. Nie ma dowodów na to że zakażenie podczas ciąży może mieć jakiś wpływ na płód lub że wirus może zostać przeniesionym, z matki na dziecko, w czasie ciąży.

Dzieci są bardziej narażone na zarażenie?

Dzieci także mogą zostać zarażone koronawirusem, ale jest małe ryzyko wystąpienia ciężkiego przypadku choroby. Mogą jednak być nosicielami wirusa, nie prezentując nawet objawów. Dlatego aktualnie zaleca się unikania spotkań dzieci z osobami z grup ryzyka, głównie dziadkami.

Jestem osobą z grupy ryzyka, co mam robić?

Zostań w domu na tyle ile jest to możliwe. Unikaj wszelkich kontaktów z osobami spoza swojej rodziny i skrupulatnie przestrzegaj wszystkich środków higieny. Najlepiej również aby członkowie rodziny unikali kontaktu z innymi ludźmi.

Jestem chroniony przed koronawirusem (Covid-19) jeśli posiadam aktualne szczepienia przeciw grypie lub przeciw pneumokokom?

Grypa i wirus wywołujący Covid-19 są dwoma bardzo różnymi wirusami więc szczepionka przeciw grypie sezonowej nie chroni przed Covid-19. Szczepionka przeciw pneumokokom nie chroni przed wirusowym zapaleniem płuc.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Koronawirus rozprzestrzenia się przez małe kropelki spowodowane kaszlem lub kichaniem. Przez te kropelki, wirus znajduje się na przedmiotach, powierzchniach oraz w powietrzu. Wirus może zainfekować każdą osobę, która je wdycha lub wprowadza je dłońmi do ust, do nosa lub do oczu. Nie ma dowodów na zarażenie przez skórę. Ryzyko zarażenia może być zmniejszone poprzez zachowanie bezpiecznej odległości ponad jednego metra od osób zarażonych i unikania dotykania twarzy oraz dbania o dobrą higienę rąk.

Noszenie maski aby uchronić się przed nowym koronawirusem ma sens?

Noszenie masek na twarzy aby uchronić się przed zainfekowaniem ma sens tylko w szpitalach gdzie są leczeni pacjenci zakażeni koronawirusem, oraz w laboratoriach, w których są przeprowadzane badania materiału ciał tych pacjentów. Noszenie masek w miejscach publicznych nie ma większego wpływu. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat przydatności masek, link do wywiadu z Dr Steven Van Gucht – profesor wirusologii i przewodniczący komitetu naukowego Koronawirus.

Istnieje ryzyko zakażenia się przez przedmioty i powierzchnie?

Ryzyko istnieje, ale jest dużo mniejsze niżeli przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. W najlepszych warunkach, koronawirus przeżywa średnio trzy godziny na powierzchniach i gładkich materiałach (np. klamka od drzwi, rampy, stoły). Wirus nie przeżywa długo na chłonnych materiałach (karton, papier, tekstylia). Wirus jest bardzo wrażliwy na wysychanie, ciepło i światło słoneczne. Każdy kto wchłania (ustami, nosem, oczami i rękoma) kropelki przenoszące wirusa, może się nim zarazić. Ważne jest aby myć ręce regularnie i dokładnie po kontakcie z powierzchniami i opakowaniami które zostały dotknięte przez wiele osób.

Co z zanieczyszczeniem opakowania i żywności?

Strona AFSCA (Agence Féderale pour la Sécurité de la Chaîne Alimentaire) (Beligijski odpowiednik Sanepidu) podaje wszelkie informacje na swojej stronie : http:\/\/www.afsca.be\/professionnels\/publications\/communications\/coronavirus.asp

Koronawirus zniknie wiosną?

Aktualnie ma żadnego dowodu że wiosna spowolni bądź zneutralizuje wirusa. Bazując się na innych koronawirusach jako punkt odniesienia, jest możliwe, że ten nowy wirus wyewoluuje w związku ze zmianą pory roku, i że jego rozprzestrzenianie się spowolni przez wyższe temperatury i wiosenne światło UV. Jednakże, mimo zniknięcia na kilka miesięcy, wirus może powrócić. Jest jednak jeszcze za wcześnie aby oszacować właściwy profil tego wirusa.

Jestem Stewardem / recepcjonistą / pracuję przy okienku na lotnisku: Ciągłe dotykanie przedmiotów innych osób jest niebezpieczne?

Trudno unikać podnoszenia i dotykania przedmiotów. Dlatego ważne jest regularne i dokładne mycie rąk. Należy Pamiętać, aby jak najmniej dotykać twarzy dłońmi.

Mogę zostać zarażony przez żywność?

Do tej pory żywność nie została zidentyfikowana jako prawdopodobne źródło lub droga przenoszenia wirusa. Ponadto, koronawirusy nie są bardzo odpornymi wirusami w środowisku i szybko się neutralizują, gdy zostaną dłużej w otoczeniu lub na powierzchniach. W obecnym stanie wiedzy, prawdopodobieństwo, że konsument zostanie skażony przez Covid-19 przez żywność, jest zatem bardzo niskie i nie zostało udowodnione.

W każdym razie AFSCA (Belgijski Sanepid) przypomina przedsiębiorcom, że skrupulatne przestrzeganie zasad dobrej higieny jest najważniejsze w unikaniu roznoszenia wirusa.
Przygotowywanie dań osobno, zwłaszcza przy pracach z surowym mięsem, dokładne czyszczenie za pomocą wody i mydła powierzchni służących do przygotowania dań, zwłaszcza tych służących do mięs surowych. Mycie rąk w ciepłej wodzie i płynie między każdym zadaniem. Gotowanie surowego mięsa w 70 stopniach przez przynajmniej 2 minuty. Unikanie przygotowania posiłków jeśli jest się chorym.

Zwierzę domowe może zarazić człowieka jeśli miało kontakt z zainfekowaną osobą?

Ryzyko infekcji wirusem Covid-19 przez zwierzęta jest obecnie szacowane na znikome, Covid-19 rozprzestrzenia się głównie przez bliskie kontakty międzyludzkie. Chociaż podejrzewa się, że Covid-19 pochodziłby od dzikich zwierząt, tak do tego czasu, wirus się przystosował do człowieka. Żadne dane nie uznają zwierząt domowych jako zagrożenie dla człowieka zarażeniem Covid-19. Klasyczne zasady higieny (unikanie zbliżania się do zwierząt, szczególnie będąc chorym, mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami,..) jest jeszcze raz mocno wskazane jeśli ma się kontakty z innymi zwierzętami które mogłyby mieć na swojej powierzchni wirusa nawet przez krótki czas.

Nowe przypadki Koronawirusów

Najnowsze informacje na temat sytuacji w Belgii : info-coronavirus.be

Na jakie objawy zwracać szczególną uwagę?

Jeśli czujesz się źle, kaszlesz, doskwierają Ci bóle gardła, problemy z oddychaniem, Koronawirus jest jednym z możliwych wirusów które mogą powodować wyżej wymienione objawy.

Mam te objawy, co robić?

Zostań w domu, zadzwoń do swojego lekarza i powiedz mu o swoich objawach. Nie idź do poczekalni ani na pogotowie. Lekarz rodzinny / ogólny oszacuje przez telefon czy możesz przechorować w domu czy wymagana jest hospitalizacja. Więcej informacji na https://www.info-coronavirus.be/fr/qui-testons-nous/

Jak uniknąć zarażenia rodziny? Jak uniknąć zarażenia jeśli ktoś z bliskich jest chory?

Zebraliśmy kilka dobrych rad dla osób które są w kwarantannie i dla ich bliskich. (https://d34j62pglfm3rr.cloudfront.net/downloads/20200311_coronavirus_conseils+pati ents+entourage_FR.pdf)

Co robić aby się chronić i chronić innych?

Każdy może się przyczynić do walki z Koronawirusem. Niektóre osoby, mimo braku objawów, mogą bezświadomie być nosicielami i go przenosić, dlatego każdy powinien dostosować się do następujących rad: zostać w domu jeśli jest się chorym. Bardzo ważne! Myć ręce regularnie wodą i płynem. Wydmuchiwać nos i kichać w chusteczki papierowe. Tylko raz korzystać z chusteczki i wyrzucić ją do zamkniętego kosza. W przypadku braku chusteczki, kichać i kasłać należy w łokieć. Z tego powodu, bezpieczniejsze jest zachowanie odpowiedniego dystansu między ludźmi aby uniknąć przeniesienie wirusa. Unikać podawania ręki bądź całowania drugiej osoby. Ze szczególną ostrożnością obchodzić się należy z ludźmi uznanymi za będącymi w potencjalnej grupie ryzyka zarażenia, czyli na przykład osoby starsze niż 65 lat, cukrzycy, osoby mające problemy kardiologiczne, płucne, nerkowe oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym. Dzieci nie należą do grupy ryzyka, mogą jednak być nosicielami wirusa, nie prezentując nawet objawów. Dlatego aktualnie zaleca się unikania spotkań z dziadkami oraz osobami potencjalnie chorymi.

Są specjalnie zasady dla domów starców i zakładach opieki?

Jest to ważny punkt, osoby starsze albo cierpiące na choroby przewlekłe są w grupie największego ryzyka potencjalnego ciężkiego zachorowania na koronawirusa.
Należy poświęcić im najszczególniejszą uwagę.
Zasady dotyczące domów opieki są w kompetencjach rządów regionalnych, znajdziecie je pod adresem:

Flandria: https://www.vlaanderen.be/gezondheid-en-welzijn/gezondheid/coronavirus-covid-19
Walonia: https://www.wallonie.be/fr/actualites/coronavirus-covid-19-ce-quil-faut-savoir
Bruksela: https://coronavirus.brussels/index.php/en/

Jak myć ręce?

Myć ręce najlepiej pod bieżącą wodą, letnią albo ciepłą, płynnym mydłem.
Będąc w drodze i nie mając możliwości umycia rąk, unikaj dotykania twarzy i umyj ręce gdy tylko to będzie możliwe.
Nie mając dostępu do wody, mydła i chusteczek, można umyć ręce używając żelu na bazie alkoholu.
Źródło: https://www.vousetesendebonnesmains.be/fr

Czy kominiarze mogą nadal pracować?

Tak, kominiarze mogą nadal działać, pod warunkiem, że przestrzegają środków dystansu społecznego.

Co z pomocą w razie awarii samochodu?

Usługi naprawy pojazdu w razie awarii samochodu mogą pełnić swoje usługi w ciągu tygodnia oraz w weekendy.

Postanowienia ogólne

Co mam robić?

Środki wyszczególnione na tej stronie ( info-coronavirus.be/faq ) obowiązują do 3 maja włącznie z możliwością przedłużenia o 2 tygodnie po ewaluacji.

W każdym razie, należy przestrzegać zasad higieny, utrzymywania dystansu 1,5m z innymi ludźmi (wyjątkiem są osoby mieszkające pod tym samym dachem) i unikania spotkań z ludźmi w różnych grupach wiekowych oraz spotkań z osobami z którymi nie miałoby się wcześniej kontaktu.

Kiedy mogę wyjść z domu?

Ludzie muszą pozostać w domu. Wyjście jest dozwolone tylko w razie konieczności:

Do pracy / poruszanie się w celach służbowych / poruszanie się do sklepu / do banku / na pocztę / do lekarza / niesienie pomocy osobom wrażliwym (niepełnoletni, osoby starsze, osoby niepełnosprawne i inne osoby wrażliwe) lub wykonywanie aktywności dozwolonych.

Organy publiczne

Urzędy są otwarte?

Urzędy publiczne muszą wykonywać niezbędne zadania ze szczególną ostrożnością zachowania dystansów i/lub pracy z domu (télétravail/telework).
Urzędy muszą poinformować społeczeństwo o możliwości uzyskania dokumentów i informacji używając sposobów alternatywnych (przez internet).

Powinny zasugerować preferencje co do tych sposobów aby ograniczyć wyjścia / przemieszczanie się.

Czy śmieci ( odpady ) są zbierane ?

Tak, wszystkie zbiórki odpadów spod drzwi funkcjonują, chyba że zabraknie personelu. W takiej sytuacji, pierwszeństwo będą miały zbiórki odpadów resztkowych i odpadów organicznych. Poszczególne rozporządzenia dotyczące zbiórek odpadów są dostępne na stronach internetowych regionów.

Czy możemy udać się w miejsca przeznaczone na odpady szklane, tekstylne oraz te które przyjmują wszystkie typy odpadów?

Tak, jest to dozwolone.

Czy parki z kontenerami są zamknięte?

Parki z kontenerami podlegają pod regulaminy regionalne:


Flandria: https://ovam.be/corona-impact#inzameling
Walonia :
http://environnement.wallonie.be/
Bruksela : https://www.arp-gan.be/fr/Recypark.html

Czy będę nadal dostawać listy ?

Tak, listonosze nadal roznoszą listy.

Czy mogę udać się do biblioteki ?

Biblioteki są uznane za usługę publiczną więc pozostają otwarte, jednakże tylko aby odebrać książki, z zachowaniem środków bezpiecznej odległości.

Czy mogę iść do kontenerów na szkło, odzież lub PMC ( plastik metal i karton ) ?

Tak, jest to dozwolone.

Czy strefy rekreacyjne są zamknięte ?

Wszystkie strefy rekreacyjne parków (place zabaw...) muszą zostać zamknięte, lecz parki i lasy mogą zostać otwarte pod warunkiem zachowania środków bezpiecznej odległości.

Remonty drogowe i usługi pożytku publicznego mogą jeszcze być realizowane ?

Tak, z zachowaniem środków bezpiecznej odległości.

Czy rady miejskie / wojewódzkie i narady zarządów instytucji publicznych mogą nadal mieć miejsce?

Tak, o ile omawiane punkty nie mogą zostać odroczone a spotkanie nie może zostać zorganizowane przez Internet.

Czy CPAS pełni rolę instytucji opieki, przyjmowania i pomocy dla osób starszych, nieletnich, niepełnosprawnych i osób wymagających szczególnego traktowania ?

Tak, CPAS zapewnia niezbędne usługi.

Czy CPAS musi nadal organizować dystrybucję żywności?

Tak, z zachowaniem środków bezpiecznej odległości. To kwestia zdrowia.

Czy biura firm mogą pozostać otwarte dla publiczności ?

Muszą pełnić usługi na odległość, jeśli tylko jest to możliwe (się organizować aby wszystko robić na odległość).
Jeśli jest to absolutnie konieczne, mogą otworzyć z zachowaniem środków bezpiecznej odległości.

Istnieją specjalne przepisy dotyczące toalet publicznych?

Z powodów porządku publicznego i higieny, zalecamy pozostawienie ich otwartych lub zapewnienie alternatywy.
Gmina powinna zapewnić środki higieny niezbędnej.

Czy “les initiatives locales d’accueil” pełnią rolę „służb azylowych i migracyjnych, w tym przyjmowania i przetrzymywania osób ubiegających się o azyl w kontekście przymusowego powrotu"?

Tak.

Czy usługi pożytku publicznego mogą nadal usuwać nielegalne składowiska na terenach publicznych?

Tak, jest to bardzo ważne ze względu na higienę.
Inicjatywy społeczne nie są dozwolone.

Czy prywatne zbiórki śmieci są dozwolone ?

Akcje mające na celu usuwanie śmieci nie są ujęte w niezbędnych przemieszczaniach się.
Grupowe zbiórki śmieci są także zakazane. Jest dozwolone, jeśli spacerujesz samemu, z członkiem rodziny bądź znajomym połączyć te dwie aktywności, ale tylko jeśli śmieci będą zbierane i transportowane bez użycia samochodu bowiem nie jest to uznane za niezbędne przemieszczanie się.

Ważne jest także aby nie zbierać śmieci bez zabezpieczenia rąk.
Zaleca się więc używać chwytaka albo rękawiczek gumowych bądź lateksowych podczas całego okresu tej aktywności.

Czy wykrywanie i usuwanie materiałów wybuchowych na wybrzeżu jest objęte zakazem?

Nie, nie jest zakazane, ponieważ stanowi element bezpieczeństwa publicznego.

Czy centrale telefoniczne dla potrzebujących (centrum zapobiegania samobójstwom, przemoc domowa, itp.) nadal funkcjonują?

Tak, z zachowaniem środków bezpiecznej odległości przez operatorów.
Zbiór najważniejszych informacji dotyczących ważnych numerów są tu https://www.info-coronavirus.be/fr/aide-psychosociale/

Maszt telefonu komórkowego znajduje się na mojej prywatnej posesji, na dachu szpitala,.. Czy muszę pozostawić dostęp do tych anten zespołom technicznym operatorów?

Tak, ważne jest utrzymanie łączności elektronicznej komunikacji więc operatorzy mogą wykonywać wszystkie niezbędne czynności konserwacyjne.

We Flandrii, Walonii i Brukseli stacje diagnostyczne pojazdów są zamknięte, czy nadal mogę jeździć jeśli przegląd kończy się po 13 marca 2020?

Badania techniczne aut które skończyły się po 13 marca 2020 zostały przedłużone i są cały czas ważne.
Ubezpieczyciel nie będzie mógł wykorzystać tego powodu w kontekście prawa do odwołania się od ubezpieczonego.
We Flandrii, przeglądy zostały przedłużone o 4 miesiące, od zakończenia trwania środków zapobiegawczych kryzysu.
https://www.vlaanderen.be/gezondheid-en-welzijn/gezondheid/coronavirus-covid- 19/maatregelen-tegen-verspreiding-corona-rijopleiding-rijexamens-en-autokeuring
w Brukseli, przeglądy zostały przedłużone. Aby uzyskać więcej informacji:
https://mobilite-mobiliteit.brussels/fr/covid-19-parking-auto-ecoles-controle-technique- chantiers-decouvrez-tout-ce-qui-change
W Walloni, wszystkie informacje dotyczące badania technicznego auta są dostępne na:
http://mobilite.wallonie.be/home/je-suis/un-citoyen/en-voiture/services-et- solutions/controle-technique.html

Czy może nastąpić eksmisja?

Regiony zarządziły zawieszenie tymczasowe wykonania nakazów eksmisji.

Sklepy i handel

Które firmy mogą pozostać otwarte?

Firmy i sklepy pozostają zamknięte, z wyjątkiem:
• Sklepów spożywczych, w tym sklepy nocne (do 22:00)
• Sklepów z zaopatrzeniem dla zwierząt
• Aptek
• Dostawców gazet
• Stacji benzynowych i dostawców paliw.
• Sklepów telekomunikacyjnych, oprócz sklepów, które sprzedają tylko akcesoria, ale tylko w nagłych wypadkach, przyjmując tylko jednego klienta na raz po wcześniejszym umówieniu.
• Sklepów z urządzeniami medycznymi (sklepy opieki domowej, optycy, centra słuchu, bandażyści), ale tylko w nagłych wypadkach, przyjmując tylko jednego klienta na raz, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Wszystkie inne sklepy (odzież, urządzenia, tytoń, artykuły papiernicze, perfumy, apteka, meble, zabawki, drukarki, myjnia samochodowa, sklepy dla niemowląt itp.) są zamknięte, ale zachęca się je do kontynuowania działalności przez telefon lub Internet, jeśli mogą zagwarantować dostawy do domu.
W przypadku tych firm dostarczanie i wycofywanie zamówień w samym sklepie nie jest autoryzowane.
Sklepy z tytoniem i elektronicznymi papierosami pozostają zamknięte.

Jakie firmy są objęte definicją \„sklepu spożywczego\”?

Tylko sklepy i firmy sprzedające głównie żywność mogą pozostać otwarte, pod warunkiem że:
• Nie ma konsumpcji na miejscu;
• Jest możliwość zapewnienia dystansu społecznego między klientami.

Dotyczy to na przykład supermarketów, sklepów spożywczych, sklepów rolnych i ekologicznych, rzeźników, piekarni, sprzedawców ryb, banków żywności, sklepów spożywczych itp.
Sprzedaż żywności za pośrednictwem automatów jest nadal dozwolona.

Co z mieszanymi sklepami?

Sklepy spożywcze (w tym sklepy zoologiczne), które okazjonalnie oferują przedmioty niejadalne (takie jak miejsce na artykuły papiernicze), pozostają otwarte bez konieczności zamykania działów nieżywnościowych.

Rzeźnie, piekarnie, producenci czekolady, lodziarnie, firmy cateringowe, sklepy z napojami mogą pozostać otwarte, jeśli nie oferują degustacji na miejscu.
Sklepy sprzedające żywność jako produkt dodatkowy są zamknięte.

Na jakich warunkach mogą działać firmy, które mogą pozostać otwarte?

Środki ostrożności, których należy przestrzegać, są następujące:
• Należy podjąć niezbędne środki, aby zagwarantować przestrzeganie zasad dystansu społecznego, w szczególności utrzymanie odległości 1,5 metra między każdą osobą. Obowiązek ten nie dotyczy osób mieszkających pod jednym dachem, takich jak rodzice w odniesieniu do swoich dzieci.
• Duże powierzchnie mogą pomieścić maksymalnie jednego klienta na 10 metrów kwadratowych, a klienci mogą tam pozostać maksymalnie przez 30 minut. • W miarę możliwości obywatele powinni udać się tam sami.
• Praktyka zniżek i rabatów jest zabroniona we wszystkich sklepach, które mogą pozostać otwarte, chyba że działania te zostały już podjęte lub zostały przeprowadzone przed 18 marca 2020 r.
• Sklepy spożywcze mogą pozostać otwarte w normalne dni i godziny.
• Nocne sklepy mogą pozostać otwarte od zwykłych godzin otwarcia do 22:00.
• Sklepy telekomunikacyjne i sklepy z urządzeniami medycznymi mogą otwierać się tylko w nagłych wypadkach i przyjmować jednego klienta na raz, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Jakie są godziny otwarcia sklepów, które mogą pozostać otwarte?

Sklepy spożywcze mogą pozostać otwarte w normalne dni i godziny.
Sklepy nocne można otwierać od zwykłych godzin otwarcia najpóźniej do 22:00. Władze lokalne mogą, w szczególnych i tymczasowych okolicznościach, przyznać odstępstwo dotyczące godzin otwarcia i dostaw dla przedsiębiorstw zlokalizowanych na ich terytorium.
Musi to zostać wykonane na wniosek zainteresowanych kupców i może trwać maksymalnie 15 dni w roku.

Czy sklepy można otworzyć przed 7 rano?

Tak, jeśli są to ich standardowe godziny otwarcia. Inne sklepy nie mogą zostać otwarte przed godziną 7 rano.

Czy sklepy spożywcze mogą przenieść dzień odpoczynku?

Drobni handlowcy żywnością powinni pozostać zamknięci w swoim cotygodniowym dniu odpoczynku.
Nocne sklepy muszą również szanować cotygodniowy dzień odpoczynku.
Jeśli sprzedawca chce zmienić swój tygodniowy dzień odpoczynku, musi to zrobić co najmniej 6 miesięcy przed.

Czy możemy zmusić firmę lub biznes do pozostania otwartym?

Jeżeli wymaga tego porządek publiczny lub interes publiczny, burmistrz może wydać niezbędne polecenie policyjne, w tym otwarcie firmy lub przedsięwzięcia.

Czy można zapewnić usługi bezpieczeństwa w zakresie nadzoru i zapewnienia łańcucha żywnościowego, dostaw i sprzedaży detalicznej?

Tak, prywatne i specjalne służby bezpieczeństwa należą do kluczowych sektorów i podstawowych usług wymienionych w załączniku dekretu ministerialnego z dnia 23 marca 2020 r.

Czy powinniśmy zaopatrywać się w żywność?

Nie jest to konieczne: sklepy spożywcze są nadal normalnie zaopatrzone i pozostają otwarte jak zwykle.

Czy mogę zaopatrzeć się w zapas lekartsw?

Tak, nie ma z tym żadnego problemu.
Aby uniknąć nadmiernego przechowywania, można kupić tylko jedno opakowanie mające w składzie paracetamol, z wyjątkiem recept.

Czy mogę płacić gotówką?

Zaleca się wykonywania płatności elektronicznych. Pieniądze nie są zarażone, ale płatności przez internet umożliwiają zachowanie bezpiecznej odległości.

Jakie środki są planowane aby zapobiec nieuczciwym praktykom biznesowym?

Wygórowane ceny produktów należy zgłaszać https://pointdecontact.belgique.be/meldpunt/

Co dzieje się z gwarancjami prawnymi dotyczącymi towarów konsumpcyjnych?

W takiej sytuacji nie ma wyjątku od zwykłych zasad: konsument musi jak najszybciej poinformować sprzedawcę o wadzie pocztą lub pocztą elektroniczną. W ten sposób może wykazać, że problem wystąpił w tym wyjątkowym okresie i że zrobił, co było konieczne, aby zgłosić go sprzedawcy, zgodnie z wymaganiami. Nawet jeśli nie był w stanie uzyskać informacji z powodu zamknięcia przez koronawirusa, sprzedawca nie będzie mógł powołać się na termin odmowy interwencji. Od momentu powiadomienia okres gwarancji jest zasadniczo zawieszony, dopóki sprzedawca nie zapewni rozwiązania (naprawy lub wymiany).

Czy wolontariusze mogą oferować swoje usługi sklepom spożywczym?

Zgodnie z ustawą z dnia 3 lipca 2005 r. O prawach wolontariuszy, wolontariusze mogą co do zasady być zatrudniani tylko przez organizacje, które realizują cele non-profit.

Czy kawiarnie i restauracje pozostaną otwarte?

Kawiarnie, miejsca do wyjścia i sale na imprezy muszą pozostać zamknięte, a restauracje muszą zamknąć swoją salę. Zakaz dotyczy również tarasów tych placówek, a także restauracji firmowych. Zakłady te muszą zabrać ze sobą meble ogrodowe. Wszelkie nowe inicjatywy pop-up lub sprzedaż garażowa są zabronione.

19 Czy dania na wynos i dostawy do domu są nadal dozwolone?

Restauracje, które dostarczają do domu, na wynos lub oferują usługi cateringowe, mogą wykonywać te czynności. W przypadku posiłków na wynos należy przestrzegać zalecanej odległości społecznej.

Czy sklepy z frytkami i sklepy z kanapkami pozostaną otwarte?

Sklepy z kanapkami, sklepy z frytkami i przekąskami pozostają otwarte. Ich właściciele muszą unikać kolejek i organizować je na zewnątrz. Konsumpcja na miejscu jest jednak zabroniona, w tym na tarasach tych zakładów.

Czy food-trucki, kioski i standy żywnościowe są dozwolone?

Food trucki są porównywalne z kramami z żywnością działającymi na rynkach. Nie mogą zatem pozostać otwarte. Burmistrz decyduje zgodnie z potrzebami swojej gminy, czy rynek jest konieczny w kontekście dostaw żywności. Food trucki mogą dostarczać do domu na zamówienie, z zastrzeżeniem przestrzegania społecznych środków odległości. Sprzedawca uliczny pieczonego kurczaka lub lodów jest uważany za food-truck.

Czy hotele i hotele poza miastem mogą pozostać otwarte?

Aby zaspokoić podstawowe potrzeby związane z zakwaterowaniem w podróży, hotele i hotele poza miastem pozostają otwarte bez zapewnienia dostępu do baru, restauracji (dozwolona obsługa pokoju), pokoi wspólnych i terenów rekreacyjnych. Sale konferencyjne są zamknięte.

Czy restauracje hotelowe mogą pozostać otwarte?

Hotelowa kuchnia może pozostać otwarta, ale sala restauracyjna musi zostać zamknięta. Hotel może więc oferować obsługę pokoju.

Co z pozostałymi rodzajami mieszkań?

Parki wakacyjne, pensjonaty, domki, AirBnB, kempingi, przyczepy kempingowe, przyczepy mobilne itp. muszą zostać zamknięte jeśli chodzi o prowadzenia działalności turystycznej. Każdy, kto tam przebywa na stałe, może oczywiście tam pozostać. Przepisy te dotyczą także stałych mieszkańców przyczep kempingowych.

Niektóre parki wakacyjne i domy wakacyjne służą jako stałe zakwaterowanie dla pracowników Electrabel w celu świadczenia podstawowych usług (morskie farmy wiatrowe, Doel, Tihange itp.). Czy są wyjątkiem?

Ludzie, których te miejsca są miejscem stałego zamieszkania, mogą tam nadal mieszkać.

Co z lokalizacjami zajmowanymi przez podróżujących?

Stali mieszkańcy mogą tam pozostać. Przenoszenie się z jednego miejsca na drugie nie jest uważane za niezbędne, dlatego burmistrzowie proszeni są o podjęcie niezbędnych środków w celu ułatwienia im pobytu do końca kryzysu.

Czy firmy sprzedające online mogą kontynuować działalność, nawet jeśli są to sektory nieistotne (odzież, listy urodzenia, perfumy, ...)?

Tak, mogą kontynuować działalność, jeśli można zagwarantować dystans społeczny. Preferowana jest dostawa do domu (bez wchodzenia do domu). Odbiór z oficjalnych punktów zbiórki jest dozwolony. Firmy, które chcą założyć internetowy system sprzedaży, muszą zaplanować dostawę do domu lub oficjalny punkt przekazywania. Klienci nie mogą przychodzić i odbierać zamówień bezpośrednio w sklepie.

Czy nadal mogę zamówić paczki przez Internet?

Tak, sklepy internetowe pozostają otwarte i mogą nadal dostarczać. Twoja paczka jest obsługiwana bez kontaktu.

Czy usługi dostawy do domu (Bpost, DHL itp.) Mogą kontynuować działalność?

Tak, jest to nawet zalecane, pod warunkiem przestrzegania środków dystansu społecznego. Odbiór z oficjalnych punktów zbiórki jest dozwolony.

Czy dozwolona jest sprzedaż roślin i kwiatów, zwłaszcza w sklepach sprzedających żywność lub jedzenie dla zwierząt?

Sklepy sprzedające żywność i karmę dla zwierząt mogą sprzedawać kwiaty i rośliny, o ile przestrzegane są środki dystansu społecznego. Firmy, które sprzedają głównie kwiaty i rośliny, nie są niezbędnymi firmami i muszą zostać zamknięte. Mogą jednak kontynuować sprzedaż online, zapewniając dostawę do domu.

Czy rynki są nadal organizowane?

Rynki i inne działania związane z przemieszczaniem są zabronione, z wyjątkiem miejsc, w których są one niezbędne dla zaopatrzenia ludności w żywność (na przykład, jeśli nie ma supermarketu). Dopiero wtedy można otworzyć kramy z żywnością i pod warunkiem, że lokalne władze mogą zagwarantować przestrzeganie środków dystansowania społecznego. Jeśli nie będzie to możliwe, rynki te zostaną zamknięte.

Czy posiadacz straganu może organizować sprzedaż „od drzwi do drzwi”?

Tak, może dostarczyć do domu na zamówienie, pod warunkiem przestrzegania zasad dystansu społecznego. Sprzedaż od drzwi do drzwi jest niedozwolona.

Czy sklepy z urządzeniami medycznymi (w tym sklepy opieki domowej, optycy, ośrodki słuchu itp.) Mogą pozostać otwarte?

Mogą pozostać otwarte, z zastrzeżeniem przestrzegania środków społecznego dystansu, ale tylko w nagłych wypadkach, przyjmując tylko jednego klienta na raz, po wcześniejszym umówieniu. Opieka i sprzedaż, które można odroczyć, muszą być odroczone. Badania okulistyczne są zdecydowanie odradzane ze względu na ryzyko zanieczyszczenia płynem do oczu.

Czy sklepy paramedyczne (drogerie, zielarz, herbaciarze itp.) Mogą pozostać otwarte?

Nie, sklepy paramedyczne muszą zostać zamknięte.

Czy salony fryzjerskie mogą pozostać otwarte?

Salony fryzjerskie muszą zostać zamknięte.

Czy można otworzyć centra kosmetyczne i solarium?

Nie, ośrodki kosmetyczne i solarium muszą zostać zamknięte.
Kosmetyczki nie mogą oferować swoich usług w domu ani w pracy nawet po wcześniejszym umówieniu.

Czy salony tatuażu mogą pozostać otwarte?

Nie, muszą być zamknięte.

Czy można kontynuować prace w sektorze budowlanym?

Prace w sektorze budowlanym mogą się odbywać na zewnątrz, geodeci włącznie, pod warunkiem zachowania bezpiecznej odległości 1,5m.
Prace mogą także się odbywać w budynkach niezamieszkanych.
Prace w budynkach zamieszkanych mogą mieć miejsce tylko jeśli są niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa, spełnienia norm lub higieny. Niezbędne prace budowlane w firmach w kluczowych sektorach i podstawowych usługach mogą odbywać się, nawet jeśli nie jest możliwe przestrzeganie odległości społecznych. Powinno się jednak starać przestrzegać zasad o bezpiecznej odległości.

Czy można przeprowadzić pilne naprawy w sektorach bezpieczeństwa, higieny i informatyki?

Naprawy i pilne interwencje w domu mogą być przeprowadzane na żądanie klienta lub firmy, po wcześniejszym umówieniu się i pod warunkiem przestrzegania środków zdystansowania społecznego. Wszystkie pilne naprawy mogą być przeprowadzane. Na przykład: hydraulicy, właściciele garaży, dostawcy usług telekomunikacyjnych mogą przeprowadzać naprawy.

Czy usługi naprawy pojazdów mogą nadal być otwarte?

Garaże, warsztaty oponiarskie i warsztaty naprawcze szyb mogą pozostać otwarte, ale tylko i wyłącznie w przypadku pilnych napraw, po wcześniejszym umówieniu się i pod warunkiem przestrzegania środków ostrożności. Warunki te dotyczą również warsztatów rowerowych.

Czy myjnie samochodowe mogą pozostać otwarte?

Nie, myjnie muszą pozostać zamknięte.

Czy pralnie mogą pozostać otwarte?

Tak, pralnie samoobsługowe mogą pozostać otwarte zgodnie z normalnymi godzinami pracy. Należy jednak przestrzegać niezbędnych środków higieny i dystansowania społecznego.

Czy pralnie chemiczne mogą pozostać otwarte?

Są zamknięte, ale mogą prać ubrania i mundury niezbędne do zatrudnienia w najważniejszych sektorach, po wcześniejszym umówieniu się i pod warunkiem przestrzegania środków społecznego dystansu.

Czy osoby pełniące usługi pomocy domowej mogą nadal pracować u swoich klientów?

Tak, pod warunkiem, że przestrzegane są środki dystansu społecznego.

Czy niezależni czyściciele okien lub ci pracujący dla firm mogą nadal pełnić usługi i spełniać wymagania firm, które ich potrzebują?

Tak, pod warunkiem, że przestrzegane są środki dystansu społecznego.

Czy osoby pracujące na zewnątrz (pracownicy miejscy, służby ochrony środowiska, ogrodnicy, zamiatacze ulic) powinny pozostać w domu?

Mogą kontynuować pracę, o ile ich pracodawca może zagwarantować środki zdystansowania społecznego podczas pracy i transportu zawodowego.

Czy fotografom wolno przeprowadzać seanse fotograficzne na zewnątrz?

Nie, fotografom nie wolno przeprowadzać seansów fotograficznych na zewnątrz.

Czy nadal mogę iść do banku lub na pocztę?

Tak, usługi te należą do wyjątków, które mogą pozostać otwarte w zwykłych porach. Muszą jednak zagwarantować poszanowanie dystansu społecznego.

Czy Narodowy Bank pozostaje otwarty?

Narodowy Bank również pozostaje otwarty, pod warunkiem przestrzegania zasad dystansu społecznego. Okienka biurowe muszą być zamknięte.

Czy kantory i międzynarodowe biura transferowe mogą pozostać otwarte?

Usługi te mogą pozostać otwarte, z przestrzeganiem dystansu społecznego. Międzynarodowy ruch płatniczy musi pozostać gwarantowany.

Czy biura ubezpieczeń mogą pozostać otwarte?

Tak, ale zachęca się ich do korzystania z telefonu i Internetu w celu kontynuowania działalności.

Czy ekspert ubezpieczeniowy może się udać w określone miejsce?

Eksperci ubezpieczeniowi mogą podróżować w ramach swojej działalności zawodowej, ale tylko w celu pilnej obserwacji i przy poszanowaniu środków dystansowania społecznego.

Czy prawnicy, notariusze i komornicy mogą nadal przyjmować swoich klientów, w szczególności do spraw związanych z podpisywaniem aktów prawnych?

Tak, jeśli to konieczne i jeśli przestrzegane są środki higieny i dystans społeczny. Muszą maksymalnie stosować telepracę i elektroniczne wymiany ze swoimi klientami.

Czy przedstawiciele handlowi mogą kontynuować pracę?

Nie, przedstawiciele handlowi nie mogą kontynuować działalności, z wyjątkiem prac wykonywanych za pomocą telepracy.

Czy działania związane z rynkiem mieszkaniowym (takie jak wizyty agentów nieruchomości w domu, kontrola miejskich usług gruntowych, certyfikat PEB itp.) nadal mogą mieć miejsce?

Nie, obecnie trwające procedury sprzedaży mogą być kontynuowane, ale w tej chwili nie można rozpocząć żadnej nowej procedury sprzedaży. Obowiązkowe audyty energetyczne mogą mieć miejsce w przypadku bieżącej sprzedaży nieruchomości, pod warunkiem przestrzegania społecznych środków dystansujących.

Czy geodeci mogą kontynuować działalność?

Tylko niezbędne działania mogą być kontynuowane, pozostałe działania należy odroczyć.

Czy dozwolone są przeprowadzki z firmą przeprowadzkową lub bez niej?

Zaleca się odłożenie ewentualnych przemieszczeń. Pilne przeprowadzki w obrębie kraju, z kraju i do kraju są dozwolone, pod warunkiem, o ile to możliwe, poszanowania społecznych środków odległości. Przeprowadzka jest uważana za pilną, jeżeli:
• Obecne zakwaterowanie jest niehigieniczne i stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia mieszkańców;
• Sytuacja finansowa mieszkańców nie pozwala im płacić za dwa miejsca zamieszkania jednocześnie;
• Nowy najemca, bez innej możliwości zakwaterowania, musi wejść do zajmowanego lokalu, który powinien być opuszczony przez przeprowadzki.

Pracuję w sektorze bezpieczeństwa prywatneg, czy mogę iść do pracy?

Zgodnie z obecnymi środkami wyjątek obejmuje jedynie podstawowe i niezbędne działania w zakresie bezpieczeństwa prywatnego.
Sektor bezpieczeństwa, złożony z firm i służb bezpieczeństwa wewnętrznego, a także usług bezpieczeństwa firm transportu publicznego, może kontynuować swoją działalność i misje.
W przypadku instalatorów systemów alarmowych i kamer wyjątek stanowią tylko konserwacje i naprawy awaryjne. W przypadku innych zwykłych codziennych czynności, takich jak umieszczanie nowych obiektów, zastosowanie mają ogólne środki, takie jak utrzymanie odległości 1,5 metra między każdą osobą.
Prywatne ośrodki szkoleniowe ds. bezpieczeństwa mogą kontynuować swoją działalność jedynie poprzez kształcenie na odległość.

Doradcy ds. bezpieczeństwa mogą kontynuować swoją działalność tylko cyfrowo.

Co z handlem hurtowym?

Hurtownicy mogą kontynuować swoją działalność dla przedsiębiorców, pod warunkiem, że przestrzegają oni środków dystansowania społecznego. Sprzedaż w sklepach lub na odległość oraz dostawa i odbiór w sklepie dla przedsiębiorców są zatem dozwolone.

Czy rynki hurtowe dla przedsiębiorców (aukcja, poranny targ w Brukseli itp.) Mogą kontynuować działalność?

Tak, jeśli dystans społeczny jest przestrzegany w możliwie największym stopniu.

Czy sklepy dostarczające produkty rolne mogą pozostać otwarte?

Tak, wszystkie firmy, które zaopatrują sektor rolny (fito produkty, pasze, żywność itp.), Nadal pracują, ale muszą szanować dystans społeczny i jak najszybciej zastosować telepracę.

Czy pralnie przemysłowe, które czyszczą pościel dla zakładów opieki zdrowotnej, mogą pozostać otwarte? Na jakich warunkach powinny działać?

Tak, ich aktywność jest konieczna.
Obowiązujące procedury mają zastosowanie do prania pościeli pacjentów Covid-19.
Nie należy podejmować żadnych szczególnych środków, a pranie to nie powinno podlegać kwarantannie.

Kto powinien monitorować przestrzegania obostrzeń w sklepach?

Poszanowanie dystansu społecznego jest obowiązkiem każdego właściciela sklepu. Od niego zależy podjęcie odpowiednich środków. Jeśli firma ochroniarska jest wykorzystywana do zapewnienia zgodności z tymi obostrzeniami, należy to zrobić zgodnie z prawem z 2 października 2017 r. Regulującym bezpieczeństwo prywatne.

Czy punkty usługowe lub sprzedaży w sektorze telekomunikacyjnym są dostępne?

Tak, ale przestrzegając następujących warunków:

• Operator może skierować Cię do serwisu lub punktu sprzedaży tylko w wyjątkowych przypadkach, w celu zapewnienia niezbędnego sprzętu (telefony, modemy, dekodery, karty SIM).
• Dostęp do usługi lub punktu sprzedaży działającego wyłącznie pod marką operatora jest możliwy.
• Umów się na spotkanie z wyprzedzeniem.
• Tylko jeden klient może wejść na raz.
• Należy przestrzegać środków dystansu społecznego.
• Sprzedaż nowych usług nie jest dozwolona w tych punktach usług lub sprzedaży.

Jak przeprowadzać naprawy / instalacje i dostawy niezbędnego sprzętu telekomunikacyjnego?

Skontaktuj się z operatorem za pośrednictwem ogólnych kanałów komunikacji (na przykład telefon, e-mail, strona internetowa). W przypadku dostawy do domu przez pocztę lub przez dostawcę należy przestrzegać środków społecznego dystansu.

Czy mogę zmienić usługę telekomunikacyjną lub zmodyfikować obecną usługę telekomunikacyjną?

Możesz skontaktować się z operatorem za pośrednictwem ogólnych kanałów komunikacji (na przykład telefon, e-mail, strona internetowa).

Czy sklepy sprzedające kwiaty i rośliny mogą być otwarte?

Tak, tak jak dla wszystkich sklepów, muszą oni przestrzegać aby był odstęp 1,5m między każdą osobą, oraz 1 klient na 10 m2 na czas maksymalnie 30 minut.

Inne sklepy, zajmujące się tylko sprzedażą kwiatów ciętych (np. kwiaciarnie) muszą pozostać zamknięte.
Sklepy sprzedające meble ogrodowe muszą także pozostać zamknięte (mogą sprzedawać przez internet).

Zasady dotyczące rozrywek

Czy zgromadzenia są dozwolone?

Wszystkie zgromadzenia, imprezy kulturalne, świąteczne, ludowe, sportowe lub rekreacyjne są zabronione do 3 maja włącznie, zarówno publiczne jak i prywatne.
Jedynym wyjątkiem jest aktywność fizyczna, indywidualna lub w towarzystwie członków rodziny mieszkających pod tym samym dachem lub z jednym (tym samym za każdym razem) przyjacielem.

Wszystko to przy jednoczesnym utrzymaniu odległości 1,5 metra między osobami, z wyjątkiem członków rodziny mieszkających pod tym samym dachem.

W przypadku zajęć na świeżym powietrzu, dozwolona jest tylko jazda na rowerze, spacerowanie i bieganie.

Absolutnie nie wolno podjechać samochodem aby wykonywać te czynności.

Czy dozwolone są ćwiczenia na świeżym powietrzu?

Zachęca się do aktywności fizycznej, spacerowania, przestrzegając oczywiście zasad dystansu społecznego (1,5m).

Po zakończeniu ćwiczeń, należy wrócić do domu.
Uprawiając jedną z dozwolonych czynności powinno się być w ruchu cały czas.
Dlatego zabrania się na przykład organizowania pikników lub opalania się w parkach.
Dla osób starszych oraz kobiet w ciąży są pewne wyjątki. W ten sam sposób, te same obostrzenia nie mogą być tak bardzo rygorystyczne względem osób będące niepełnosprawnymi.

Tylko rowery (także elektryczne) i urządzenie nie-spalinowe mogą być wykorzystywane do aktywności. To ograniczenie nie dotyczy osób niepełnosprawnych.

Podróż samochodem w celu „złapania świeżego powietrza” jest dozwolona dla: rodzin z dziećmi do lat 5 włącznie, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej (w tym osoby starsze i kobiety w ciąży), oraz osobom opiekującym się tymi ludźmi.

Czy festiwale są anulowane?

Żaden festiwal nie będzie mógł zostać zorganizowany przed 31 sierpnia 2020r.

Teatry i kina pozostają otwarte?

Teatry, opery, kina i centra kultury są zamknięte do 3 maja włącznie.

Procesje, karnawały, imprezy studenckie mogą mieć miejsce?

Nie. Te eventy są zabronione do 3 maja.

Muzea, wystawy, wernisaże, zapowiedzi, itp. czy te atrakcje turystyczne są nadal dostępne?

Muzea, wystawy oraz inne atrakcje turystyczne są zamknięte dla publiczności do 3 maja.
Agencje turystyczne są także zamknięte.

Czy akademie sztuk pięknych nadal organizują swoje lekcje?

Mogą jedynie udzielać lekcji na odległość.

Czy parki rozrywki i obiekty rekreacyjne są zamknięte?

Parki rozrywki, zoo, place zabaw (wewnętrzne i zewnętrze), kasyna, zakłady bukmacherskie, i ośrodki rekreacyjne są zamknięte do 3 maja włącznie.

Czy siłownie, kursy i ćwiczenia sportowe nadal są organizowane?

Spotkania, eventy, grupowe ćwiczenia, z udziałem publiczności lub nie są anulowane do 3 maja włącznie.

Czy mogę samemu uprawiać sport bądź spacerować?

Tak, samemu bądź z kimś pod warunkiem ćwiczenia albo z członkami swojej rodziny, albo z jednym wybranym przyjacielem i z zachowaniem 1,5m odległości między wszystkimi osobami.

Czy siłownie są zamknięte?

Siłownie (także w celu ćwiczeń indywidualnych), fitness i baseny są zamknięte do 3 maja włącznie.

Co z zawodami i zajęciami sportowymi ośrodków ćwiczeń dla młodzieży?

Aktywności związane z ruchem dla dzieci i młodzieży, rywalizacje sportowe, obozy sportowe i rekreacyjne oraz zajęcia grupowe (karting, wyjścia grupowe na rower, spacery grupowe, prywatne lekcje jazdy konno, surfing) są zakazane do 3 maja włącznie.

Sportowcy na wysokim poziomie mają wyjątkowy dostęp do obiektów sportowych?

Tak, jeśli posiadają wysoki status sportowy i trenują tylko indywidualnie. Zajęcia grupowe są zakazane.

Sporty wodne są dozwolone?

Nie, nie są.

Czy mogę latać dronem?

Używanie rekreacyjne droga jest dozwolone tylko w obrębie prywatnej posesji. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie SFP Mobilité et transport..

Czy mogę wypożyczyć zamek dmuchany?

Nie.

Co z prostytucją i dzielnicami prostytucji?

Muszą zawiesić działalność.

Podróże są dozwolone?

Nie, wszystkie wyjazdy bez dobrego powodu z lub do Belgii są zakazane.

Czy mam prawo zmagać się z kryzysem środowiskowym bądź sanitarnym na mojej posesji?

Aby dopełnić swoje obowiązki, każdy właściciel ma prawo się przemieszczać na swoją posesję w ramach wypełnienia spoczywających na nim obowiązków związanych ze zwalczaniem organizmów szkodliwych dla roślin i produktów roślinnych.

Czy polowanie i wędkarstwo są dozwolone?

Polowanie i wędkarstwo są zakazane. Zakaz ten nie dotyczy działań polegających na zwalczaniu dzików przez DNF (fr. Département de la Nature et des Forêts) w regionach dotkniętych kryzysem sanitarnym afrykańskiego pomoru świń (w tym ZI, ZOR i ZV).

Zasady dotyczące uroczystości i wydarzeń życiowych

Czy miejsca kultu zostają otwarte dla społeczności?

Tak, budynki oraz miejsca religijne pozostają otwarte, z zachowaniem środków bezpiecznej odległości. Zarządcy obiektów muszą rozporządzić określone zasady bezpieczeństwa i pilnować przestrzegania ich.

Czy nabożeństwa mogą mieć miejsce?


Nie, tylko w następujących wyjątkach:
- ceremonia pogrzebowe mogą odbywać się tylko w obecności maksymalnie 15 osób, z przestrzeganiem 1,5m bezpiecznej odległości między ludźmi i bez możliwości wystawienia ciała.
- Śluby mogą mieć miejsce ale w gronie pary młodej, świadków i kapłana.
- Ceremonie religijne mogą mieć miejsce w celu nagrania i rozprzestrzeniania przez wszystkie środki masowego przekazu, z obecnością maksymalnie 10 osób w których osoby zajmujące się nagrywaniem muszą być wliczone, z zachowaniem 1,5m bezpiecznej odległości, oraz z warunkiem że miejsce kultu zostanie zamknięte dla publiczności podczas nagrania.

Czy śluby mogą się odbywać?

Śluby cywilne mogą mieć miejsce, tylko w obecności pary młodej, świadków i oficera stanu cywilnego.

Śluby religijne mogą mieć miejsce ale w gronie pary młodej, świadków i kapłana.

Co z pogrzebami i kremacjami?

Ceremonie pogrzebowe mogą odbywać się tylko w obecności maksymalnie 15 osób, z zachowaniem odległości 1,5 metra między każdą osobą i bez możliwości wystawienia ciała.

Czy prochy można rozproszyć w morzu?

Nie. Ta czynność musi zostać przełożona.

Czy cmentarze pozostają otwarte?

Tak, z zachowaniem bezpiecznej odległości 1,5m między odwiedzającymi.

Co ze specjalnymi uroczystościami organizowanymi w ramach nabożeństwa lub innych uroczystości religijnych?

Zasady ogólne są równie ważne dla tych specjalnych okazji lub świąt religijnych.
Zgromadzenia religijne nie mogą mieć miejsca w miejscach kultu.

Spotkania rodzinne muszą zostać ograniczone do osób mieszkających pod jednym dachem i muszą odbyć się w domu.
Sklepy spożywcze zaopatrzone w wyżywienie specyficzne dla tej okazji, mogą zostać otwarte na tej samej zasadzie co sklepy spożywcze.

Muszą one zapewnić, że zasady będą przestrzegane, zwłaszcza przy większej liczbie klientów.

Burmistrz powiadomi osoby których te zasady dotyczą.

Policja i burmistrz zapewniają przestrzeganie tych zasad.

Transport, przemieszczanie się i podróże

Czy mogę przemieszczać się?

Powinno się przebywać jak najwięcej w domu aby unikać kontaktu z osobami nie mieszkającymi pod tym samym dachem.

Czy istnieją wyjątki od tego zakazu przemieszczania się?

Powody dla których wyjątkowo można się przemieszczać/wychodzić z domu:

- Podróże służbowe (włączając w to przemieszczanie się z miejsca zamieszkania do pracy)

- Przemieszczanie się do miejsc których otwarcie jest dozwolone (l’ouverture est autorisée?)

- Przemieszczanie się do apteki bądź do lekarza

- Przemieszczanie się na pocztę bądź do banku

- Zapewnienie pomocy i opieki osobom starszym, niepełnoletnim, niepełnosprawnym i osobom będącym szczególnie narażonym na zachorowanie.

- Spełnienie potrzeb rodzinnych: wizyta u partnera, lub dzieci (w ramach wspólnego rodzicielstwa)

- Zachęca się do uprawiania aktywności fizycznych (tych dozwolonych) i spacerów, z zachowaniem bezpiecznej odległości. Aktywności mogą być wykonywane przez cały czas ich trwania. Po ćwiczeniach, należy obowiązkowo wrócić do domu.

- Dbać o zwierzęta, włącznie z wyprowadzaniem koni ale tylko dla jego dobrego samopoczucia i maksymalnie we dwóch jeźdźców.

- Przemieszczanie się w ramach wolontariatu dla ważnego sektora bądź usług o kluczowym działaniu.

Czy muszę mieć atestację od pracodawcy aby móc się przemieszczać do pracy w Belgii?

Nie, atestacja nie jest wymagana.

Czy mogę wyjść aby się przejść albo pobiegać?

Tak, jedynie z domownikami bądź jednym przyjacielem i z obowiązkowym zachowaniem bezpiecznej odległości 1,5m.

Czy sektor zajmujący się wynajmem aut jest uznany jako niezbędne usługi?

Tak, ale tylko dla niezbędnych podróży i niezbędnych działań. Należy unikać przemieszczania się autem i zachować bezpieczną odległość.

Istnieje wyjątek dotyczący mycia ciężarówek transportujących żywność?

Transport żywności należy do usług najważniejszych, więc mycie ma zapewnić bezpieczeństwo żywności.

Czy mogę przejechać się rekreacyjnie motorem?

Nie, przemieszczanie się powinno być ograniczone do maksimum.

Czy dozwolone jest przemieszczanie się hulajnogami elektrycznymi na przejażdżki?

Nie, ich użytkowanie nie jest dozwolone w ramach rekreacji. Mogą natomiast być używane jako środek lokomocji w niezbędnych przemieszczeniach się.

Co jeśli mój partner i ja nie mieszkamy pod jednym dachem ?

Należy ograniczyć kontakty do rodziny i ewentualnie jednej dodatkowej osoby. Można więc odwiedzić partnera. Należy unikać spotkań jeśli jedno z was jest chore bądź prezentuje objawy.

Czy mogę spotykać się ze znajomymi?

Nie, wszystkie zbiorowiska powyżej 2 osób są zakazane. Tylko rodziny mieszkające pod jednym dachem mogą wychodzić razem.

Czy mogę odwiedzić rodzinę która nie mieszka ze mną?

Wizyty u rodziny która nie mieszka pod tym samym dachem są zakazane, z wyjątkiem, jeśli niesie się pomoc członkowi rodziny który wymaga pomocy lub opieki, na przykład jest to osoba starsza, niepełnoletnia, niepełnosprawna lub jest osobą będące szczególnie narażoną na zachorowanie

Wynajmuję aktualnie pokój, czy mogę wrócić do rodziców?

Uczniowie muszą wybrać stałe miejsce zamieszkania w którym będą przez cały okres kryzysu.

Czy dzieci rozwiedzionych rodziców mogą przemieszczać się od rodzica do rodzica?

Tak, ale należy ograniczyć przemieszczenia się do minimum.

Czy mogę otrzymać prawo jazdy?

Lekcje i egzaminy teoretyczne i praktyczne z prawa jazdy są zawieszone. Jeśli, przez to zawieszenie, obligacja dotycząca okresu trwania prawa jazdy nie może zostać spełniona, interesantowi zostanie wydłużony okres.

Jest jeszcze możliwość korzystania z dzielonych środków lokomocji?

Tak, są one uznane jako środek transportu więc nie są zakazane. Chyba że w przypadku używania rekreacyjnego (poruszania się bez dobrego powodu).

Czy mogę być w furgonetce (tak zwanej “kamionetce”) z współpracownikiem?

Tak, tylko jeśli zachowacie 1,5m bezpiecznej odległości między sobą.

Czy są specjalne zasady dotyczące transportu osób niepełnosprawnych lub z ograniczoną sprawnością ruchową?

Najważniejsze jest unikanie nowych mieszanek socjalnych. Transport może być więc kontynuowany, ale należy pilnować aby była przestrzegana ta sama kombinacja kierowców i osób transportowanych.

Oczywiście, z zapewnieniem zasad higieny i bezpiecznej odległości.

Prywatni asystenci osób niepełnosprawnych mogą nadal wykonywać swoje obowiązki?

Tak, oczywiście.

Czy komunikacja miejska jeździ?

Komunikacja miejska funkcjonuje ale muszą się organizować aby przestrzegać zasady dystansu społecznego (1,5m między ludźmi).
To samo tyczy się pasażerów – możliwie jak najbardziej przestrzeganie tej samej zasady dystansu.
Kierowca pojazdu (metro, tram, bus,...) może zakazać wejścia do pojazdu jeśli norma co do dystansu społecznego nie zostanie spełniona.

Rekomendujemy, aby korzystać z transportu publicznego tylko w ramach najważniejszych przejazdów.
Terminale płatnicze transportu publicznego pozostają otwarte.
Aby poznać dokładne oferty, należy zwrócić się bezpośrednio na stronę firmy transportowej.

Czy TAXI i inne usługi świadczące transport na życzenie mogą przewozić klientów?

Taksówki mogą przewozić klientów pod warunkiem zachowania bezpiecznej odległości 1,5m między każdą osobą. Liczba transportowanych osób zależy od typu pojazdu. Zasada bezpiecznej odległości nie tyczy się osób mieszkających pod jednym dachem.
Zaleca się częste wietrzenie i czyszczenie pojazdu.

Jakim zasadom podlega carpooling? Ile osób może być w prywatnym samochodzie?

Tak jak dla taksówek, dystans 1,5m musi zostać zachowany między ludźmi. Liczba transportowanych osób może różnić się w zależności od typu pojazdu. Zasada bezpiecznej odległości nie tyczy się osób mieszkających pod jednym dachem. Ogólnie poruszanie się powinno być unikane jak najbardziej.

Co z dobrowolnym transportem osób niepełnosprawnych lub w potrzebie?

Inicjatywy mogą mieć miejsce ale dystans 1,5m musi zostać zachowany między ludźmi.

Liczba transportowanych osób może różnić się w zależności od typu pojazdu.

Czy firmy mogą organizować transport busami swoim pracownikom?

Tak, tylko dystans 1,5m musi zostać zachowany między ludźmi.
Należy robić maksimum aby te zasady były respektowane, zwłaszcza w organizacji transportu osób pracujących w kluczowych sektorach.

Przemieszczanie się w ramach poszukiwania zatrudnienia jest uznane jako niezbędne?

Poszukiwanie pracy jest tak samo brane pod uwagę jak praca. Rekrutacja może się odbywać z zachowaniem bezpiecznej odległości.
Zaleca się, jeśli to możliwe, organizacje rekrutacji przez Internet

Przemieszczanie się w ramach doładowania liczników budżetowych jest uznane jako niezbędne?

Tak, są uznane jako niezbędne.

Ośrodki reintegracji osób pozbawionych prawa do kierowania pojazdami pozostają otwarte?

Nie, są zamknięte.

Co z alkomatami blokującymi rozruch auta (program kontrolny dla alkoholików, którzy mogą prowadzić pojazdy wyposażone w alkomat) ? Czy organizacje nadzorujące dobry przebieg psychologiczny i biura które instalują alkomaty i odczytują wyniki co 60 dni aby kontrolować czy pozbawieni przestrzegają zasad mogą kontynuować swoje funkcje?

Biura te są jeszcze aktywne i niektóre z nich proponują wywiady przez Skype.

Jeśli nie mieszkam z partnerem pod jednym dachem lub dziećmi, czy mogę ich odwiedzać?

Zasady mówią jasno, że należy ograniczyć kontakt do rodziny i ewentualnie jednej osoby dodatkowej.
Odwiedzić partnera, lub dzieci (w ramach wspólnego rodzicielstwa) jest uznane jako niezbędne przemieszczenie się.

Czy mogę jechać do swojej drugiej nieruchomości w Ardeny bądź nad morze?

Nie, nie jest to dozwolone. Z jednej strony, dlatego że wprowadzenie nakazu 1,5m dystansu społecznego między ludźmi ma za zadanie uniknięcia mieszania się ludzi z różnych kategorii wiekowych i ludzi którzy nie spotykają się zazwyczaj.

Z drugiej strony, aby uniknąć żeby tamtejsze szpitale/domy opieki nie były przepełnione przez napływ ludzi z zewnątrz.
Wyjątek może zostać uznany dla osób które:

- są zameldowane w miejscu zakwaterowania wakacyjnego lub weekendowego.

-Mają tam adres referencyjny i nie są nigdzie indziej legalnie zameldowani (mieszkańcy przyczep, bezdomni z powodu braku możliwości finansowych )

-są Belgami, rezydującymi za granicą którzy wrócili do Belgii nie są nigdzie zameldowani i mieszkają w mobil-home albo w przyczepie.

-Są zameldowane w Belgii i tymczasowo nie są w stanie mieszkać pod adresem zameldowania, na przykład jeśli mają remont w domu lub któryś z członków rodziny jest na kwarantannie domowej (musi to zostać potwierdzone zwolnieniem lekarskim).

-są cudzoziemcami zablokowanymi w ośrodku rekreacyjnym nie mogącymi wrócić do własnego kraju, zmuszeni zostać dopóki nie będzie możliwości. Oczywiście muszą oni wrócić do swoich krajów/miejsc swoich zamieszkań/państwa skąd pochodzą bezzwłocznie kiedy to będzie możliwe.

Zasady dotyczące pracy i firm

Czy zdalna praca jest obowiązkowa?

Praca zdalna (télétravail / telework) jest obowiązkowa we wszystkich firmach które nie są niezbędne niezależnie od ich wielkości, dla wszystkich pracowników wykonujących swoje obowiązki.

Co jeśli praca zdalna nie jest możliwa ?

Jeśli praca zdalna nie jest możliwa, firma musi zapewnić przestrzeganie zasad dystansu społecznego (1,5m między ludźmi). Ta sama zasada dotyczy transportu pracowników jeśli pracodawca takowy organizuje. Jeśli firma nie jest w stanie przestrzegać tych zasad, musi zostać zamknięta.

Wszystkie sektory i wszystkie firmy muszą przestrzegać tych zasad?

Przedsiębiorstwa najważniejszych sektorów i niezbędnych usług mogą pozostać otwarte, producenci, dostawcy, kontrahenci i podwykonawcy towarów, robót i usług niezbędnych do wykonywania tych usług, również.
Mimo wszystko nakazuje się im, w miarę możliwości organizować zdalną pracę i zasady dystansu społecznego (1,5m między ludźmi).
Pełną listę sektorów kluczowych i najważniejszych usług można znaleźć w załączniku do dekretu ministerialnego z 3 kwietnia 2020 r. (arrêté ministériel du 3 avril 2020).

Wspólne miejsca pracy mogą być nadal wynajmowane?

Tak, jeśli pracujący w nim ludzie nie mogą wykonywać zdalnej pracy. Muszą obowiązkowo przestrzegać zasady bezpiecznej odległości 1,5m oraz zasad higieny. Osoby pracujące w najważniejszych sektorach mogą przemieszczać się do wspólnych miejsc pracy i muszą przestrzegać na tyle ile to możliwe zasad bezpiecznej odległości.

Podwykonawcy i usługi pomocnicze najważniejszych sektorów mogą wykonywać swoje obowiązki?

Jeśli oferują możliwość wykonywania obowiązków dla sektorów niezbędnych dla społeczeństwa, mogą kontynuować oferowanie swoich usług. Ale tylko w profesjonalnych relacjach i w zakresie już istniejącej komercyjnej relacji.

Na przykład, ciężarówka która dostarcza towar sklepom z żywnością może być myta i mycie szyb jest dozwolone.

Co się dzieje jeśli pracodawca zakazuje zdalnej pracy z ‘powodów organizacyjnych’ ?

Pracownik ma prawo złożyć skargę przez SPF Emploi:
https://emploi.belgique.be/fr/actualites/coronavirus-que-puis-je-faire-si-mon-employeur-ne-respecte-pas-les-mesures.

Czy domowe kontrole podatków mogą mieć miejsce?

Więcej informacji na ten temat:

https://finances.belgium.be/fr/Actualites/coronavirus-report-des-controles- sur-place-non-essentiels

Co z inspekcjami technicznymi instalacji i przeglądami konserwacyjnymi?

Przeglądy instalacji nie narzucone przez państwo i które nie są pilne nie mogą zostać zrealizowane.

Tylko inspekcje techniczne, interwencje i prace pilne są dozwolone, z zachowaniem bezpiecznej odległości między ludźmi (1,5m)

Czy istnieje wsparcie finansowe dla osób które są na czasowym bezrobociu gdyż należą do grupy ryzyka i nie mogą pracować?

Osoby które są na czasowym bezrobociu mogą uzyskać więcej informacji na ten temat ze strony ONEM:

https://www.onem.be/fr/documentation/feuille-info/e1-0.

Firma postanawia zorganizować zróżnicowane godziny pracy (shift) aby przestrzegać zasad o bezpiecznej odległości. Może nakazać shifty swoim pracownikom? Ci ostatni będą mogli liczyć na zadośćuczynienie ze względu na zróżnicowane godziny pracy?

Firmy i pracownicy muszą organizować się względem nadzwyczajnych zasad panujących podczas pandemii. Firma ma prawo do wymagania pracy według shiftów aby utrzymać dystans 1,5m między pracownikami.

Pandemia Covid-19 może być uznana jako “nagły wypadek” względem prawa pracy, przekroczenie czasu pracy jest dozwolone. Przepracowane godziny będą liczone jak nadgodziny. W przypadku pracy w niedziele lub w nocy, obowiązują płace za nadgodziny przewidziane w umowie sektoru bądź firmy.

Mój pracodawca może mi kazać wziąć wolne jeśli firma musi zamknąć?

Nie, nie ma takiego prawa.

Jestem tymczasowo na zasiłku dla bezrobotnych ( chomage temporaire ) przez koronawirus. Musze spłacać hipotekę i kredyty?

Do 30 września 2020 roku jest możliwe dla Belgów będących na czasowym bezrobociu zawieszenia spłaty aktualnych kredytów, staranie się o nowe jest możliwe. Po więcej informacji należy skontaktować się ze swoim bankiem.

Czy gmina musi stemplować dokumenty dotyczące czasowego bezrobocia?

Warunki czasowego bezrobocia ze względu na koronawirusa zostały bardzo uproszczone, więcej informacji na ten temat:
https://www.onem.be/fr/nouveau/chomage-temporaire- la-suite-de-lepidemie-de-coronavirus-covid-19-simplification-de-la-procedure.

Czy czasowe bezrobocie może być połączone z pracą?

W związku z wyjątkową sytuacją, można być na czasowym bezrobociu i wykonywać działania (prace wolontarialne, praca dodatkowa) od 13 marca 2020 do 13 czerwca 2020.

Pracownicy tymczasowi którzy normalnie byliby zatrudnieni u jednego pracodawcy, mogą starać się o czasowe bezrobocie z powodu przerwy w działalności spowodowanym przez covid-19, jeżeli utrzymana zostanie umowa z pracownikiem tymczasowym.

Podczas czasowego bezrobocia, zwolnienie może nastąpić bez wypowiedzenia? Przez brak pracy, z powodów ekonomicznych, pracodawca ma prawo rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

W sytuacji czasowego bezrobocia przez siłę wyższą (Covid-19), zasady i warunki zwolnień pozostają takie same jak zwykle.

Firmy muszą dopilnować aby pracownicy spełniali normę o bezpiecznej odległości 1,5m. Firmy które nie spełnią warunku mogą spodziewać się kar. Co może zrobić pracownik? Gdzie złożyć skargę?

Skargę należy złożyć do inspekcji pracy:

https://emploi.belgique.be/fr/actualites/coronavirus-que-puis-je-faire-si-mon-employeur-ne-respecte-pas-les-mesures

Czy przepisy są złagodzone dla ochotników straży pożarnej którzy są na bezrobociu?

Jest dozwolone wykonywanie czynności przez ochotników straży pożarnej i wolontariuszy ochrony ludności bez dodatkowych formalności. Wynagrodzenie z tego tytułu może być kumulowane.

Pracodawca ma prawo zakazać odbierania telefonu dla ochotnika straży pożarnej jeśli pracuje zdalnie ( télétravail / telework ) ?

Nie, jeśli strażak-ochotnik ma prawo odebrać telefon z miejsca swojej pracy, może tak samo odebrać telefon pracując zdalnie.

Zamknięcie firmy i bezrobocie ekonomiczne (chomage economique) : Wymagana jest zgoda Ministra Pracy na zamknięcie firmy i przyznanie bezrobocia ekonomicznego na okres 5 tygodni?

Od 13 marca 2020, koncepcja czasowego bezrobocia z powodu siły wyższej jest rozpatrywana elastyczniej.
Wszystkie sytuacje czasowego bezrobocia spowodowane przez Covid-19 mogą zostać uznane jako bezrobocie ze względu na siłę wyższą, nawet jeśli w niektóre dni można pracować.

Aktualnie, ‘rozluźnienie’ jest ważne do 5 kwietnia 2020 z możliwością przedłużenia do 30 czerwca 2020 jeśli rząd wyda takowe rozporządzenie.


W związku z powyższym, nie należy składać wniosków do SPF Emploi,Travail i Concentration Sociale że firma ma problemy finansowe. Jeśli bezrobocie czasowe nie jest spowodowane przez Covid-19, pracodawca może powołać się na system zasiłku tymczasowego z powodów ekonomicznych.

Przedsiębiorstwa, których aktywność nie jest uznana za niezbędną i które musiały zamknąć swoje lokale, ale decydujące się na sprzedaż przez internet, tracą dodatki?

- Region Flandrii: Premia kompensacyjna jest przyznawana firmom które są przymusowo zamknięte z powodu zwalczania Covid-19.
Mogą nadal sprzedawać swoje produkty przez internet.
Wszystkie dostępne informacje na ten temat: https://vlaio.be/nl.


- Region Walonii: Przedsiębiorstwa mogą zatrzymać premię, ale te które już działały wyłącznie przez Internet, nie mają prawa do premii.


- Region Brukseli: Premie dotyczą tylko przedsiębiorstw które musiały zamknąć przez dekret ministerialny. Jeśli zaczną sprzedawać przez Internet, będą mogły pobierać unikalną premię pojedynczego odszkodowania.